Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Libošovice-Vesec-Vesecký Plakánek-Střehomský Plakánek-Kost-Libošovice-Podsemín-Nebákov-Dolní mlýny-Mladějov (7. června 2008) cca 19,5 km

Obrazek

Naše druhé putování jsme započali v Libošovicích, konkrétně na velmi pěkně upravené vlakové zastávce. Můžete zde spočinout na lavičkách pod vysokou lípou, ba co víc, lze si tu umýt i ruce pod pumpou, jenž je opravdu funkční. V nedalekém Mladějově takové štěstí mít nebudete. Pumpa tam sice je, ale jaksi z ní žádnou vodu nedostanete. Ne lépe to vypadá v Libuni. Zde mají v umyvadle zasazenou květinu. Z kohoutku nad ní , ale opět ani neukápne. Raději rychle zpátky do Libošovic. Z opodál stojícího rozcestníku, si můžete zvolit trasu, na kterou se vydáte.  My jsme se se vybrali směrem na Vesec. Po čtvrthodince chůze jsme na místě. Vesec je kouzelná vesnička s nádhernými roubenými chalupami. Údajně je jich zde sedmadvacet. Po prohlídce a nezbytném fotografování, se vydáváme Veseckým Plakánkem na Kost. Z hráze Pilského rybníka uvidíte chalupu snad nejznámějšího českého vodníka. Tentokrát jsme ho tu nespatřili. Podél pískovcových skal zrcadlících se na hladině pokračujeme směrem k majestátnému hradu, který je ze všech stran krytý zalesněnými kopci. Právě proto ho na své cestě spatříte až na poslední chvíli.

„Kost patří psovi a ne člověku“, prohlásil prý Jeník z Trocnova a dal tak hradu jméno. Snažil se hrad vyhladovět. Obránci upekli poslední kus dobytka, uspořádali velký hodokvas jen aby Husity přesvědčili, že mají zásob habaděj. Z hradeb pak s výsměchem hodili kost. Historka je to pěkná, ale asi ne moc pravdivá. Zkoumal jsem Žižkova tažení, ale nikde ani zmíňka o tom, že by v tyto končiny, kdy zabloudil. Jeník z Trocnova na Kosti  asi nikdy nebyl. Daleko věrohodnější zřejmě bude fakt, že hrad získal své jméno podle přídomku zakladatele. Costi (Beneš z Vartemberka, který si nechával říkat Benesius di Costi ) znamená v překladu něco jako „kamenný“ nebo „tvrdý“ Při návštěve občerstvení U Rytíře mně vytanula na mysli nádherná myšlenka učitele národů. „Všeliké lidské spěchání, toliko dobré pro hovado jest“. Protože jsem vlastenec, dal jsem mu okamžitě za pravdu a v duchu děkoval za to, jak geniální větu vyslovil.  Nic nám tedy nebránilo v tom,  posilnit se na další cestu. Abych nezapomněl. Za zhruba jeden máz Géčka desítky zaplatíte U Rytíře 75,-Kč. Žejdlík Kofoly vás příjde na 15,-Kč. Vyrážíme dál podél Bílého rybníku přes nádherné Prokopské údolí, kterému vévodí Libošovický kostel, až do samotných Libošovic. Z Libošovic se vydáváme na Podsemín, Nebákov, Dolní Mlýny a naše druhé putování končíme v Mladějově. Přátelé, tyto stránky si v žádném případě nekladou za cíl uvádět u putování barvy značek, po kterých by jste se měli  vydávat. Domnívám se, že takových je habaděj. Tyto stránky si kladou hlavně za cíl, ukázat, jak nádherný kout země české, Český ráj je.

Dobrý den, dobré odpoledne, dobrou noc podle toho, co je. Ochranu na cestách a šťastný návrat domů vám přeje patron těchto stránek.

Obrazek

 

Ahoj příště strejda Míla

 


 

 

  

 


  


 

 

 


 

 


 

 


 


 

 


 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Libošovice-Mladějov 7. června 2008